Turizmcilerin Borsası Görücüye Çıktı


Almanya ile Türkiye arasında yaşanan gerilimden endişe eden turizmciler, 2016'da Rusya ile yaşananların olumsuzlukların  2017'de yaşanmaması için barış dilinin hakim olmasını istiyor.

Dünyanın önde gelen turizm fuarlarından biri olan Berlin Uluslararası Turizm Borsası ITB, 8-12 Mart tarihleri arasında turizmcileri ve seyahat meraklılarını ağırlıyor.

Sezonun nasıl geçeceğinin en büyük sinyallerinin alındığı fuarda, Türkiye de 3 bin metrekarelik alanda, 133 katılımcı firma ile temsil ediliyor.

Türkiye, dünyanın en önemli turizm fuarlarından olan International Tourism Bourse'da (ITB), Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında 104 ana stantta görücüye çıkıyor. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen fuarda, "Türkei Home - Türkiye Eviniz" global sloganıyla tanıtılan Türkiye, Almanya pazarında yeni sloganıyla ilk kez büyük çapta tanıtımda bulunuyor.

2015 yılı Kasım ayında Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya pazarında yaşanan daralma, terör saldırıları ve darbe girişimi nedeniyle tüm Avrupa pazarlarında kayıplar yaşandığını gösteriyor. Türkiye Turizm Bakanlığı'nın açıklamasına göre, 2016 yılında Türkiye'ye Avrupa ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısı yüzde 34,77 oranında düşerken, Türkiye’nin en büyük kaynak pazarı konumunda olan Almanya'dan gelen ziyaretçi sayısı da yüzde 30,30 oranında geriledi.

Hedef yenilenen Alman turist profili, ana tema alternatif turizm

Avrupa seyahat pazarının iki merkezinden biri olan Almanya, Türk turizminde önemli bir yer tutuyor. Hem ziyaretçi sayısında hem de sağladığı turizm geliri sıralamasında Almanya ilk sırada.

Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya 2002-2013 yıllarında açık ara ilk sırada yer alıyor. Geçen yıl ise Türkiye, 5 milyon 41 bin 323 Alman turisti misafir ederken Almanların ülkemize bıraktığı turizm geliri de 4 milyar dolara ulaştı.