Karlsruhe Türk Kültür Merkezinin Muhteşem Şöleni


Almanya Türk Federasyon (ATF) BW 3. Bölge Başkanlığımıza bağlı faaliyet gösteren Karlsruhe Türk Kültür Merkezi’nin, organize ettiği ”Kültür ve Ülkü Şöleni” coşku içinde kutlandı. Wörth Festhalle’de Karlsruhe ve çevresinde yaşayan sanatseverlerin buluştuğu “Kültür ve Ülkü Sanat Şöleni’ne Dünya Uygur Kongresi temsilcileri de katıldı. Şölene; Avrupa Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol’a Genel Başkan Yardımcıları Sayın Nihat Güney ve Sayın Erdoğan Aktaş eşlik ettiler.

Kültür ve Sanat etkinliğine Dünya Uygur Kurultay (DUK) 2. Başkanı Sayın Turgunjan Alawdun ve beraberindeki heyetle katıldı. Almanya Türk Federasyonu BW3 Bölge Başkanı Sayın Mehmet Güngör, Hessen Birinci Bölge Başkanı Sayın Zihni Tosun, BW1 Bölge başkan yardımcısı Sayın Salih Şahin Fransa Federasyonu Strassburg Çevresi Bölge Başkanı Sayın Recep Yazar, ATF Genel İdare Kurulu üyeleri ve çevre illerin teşkilatlarının başkan ve yöneticileri katıldı. Mehter Takımı’nın gösterisi ilgiyle takip edildi. ATF sanatçıları Sayın Alparslan Yılmaz, Sayın Emin Demir ve gecenin ilerleyen bölümünde ünlü dünyaya salmış asrın Karacaoğlan’ı Sayın Mustafa Yıldızdoğan bir birinden güzel eserleriyle adeta sanat severlerin gönlüne taht kurdu.

Açılışı Karlsruhe Türk Kültür Merkezi başkanı Sayın Necef  Karacanın yaptığı Kültür ve Ülkü Şöleninde salonu hınca hınç dolduran misafirlere önce Dünya Uygur Kurultayı (DUK) temsilcisi Sayın Turgunjan ve akabinde ATF Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol misafirlere hitap etti.

Kendi topraklarında özgür ve hür yaşama mücadelesi veren Doğu Türkistan’ın siyasi temsilciliğini yapan Dünya Uygur Kurultayı (DUK) 2. Başkanı Sayın Turgunjan konuşmasında, “Sizleri Dünya Uygur Kurultayı adına, Uygurların anası Rabia hanim adına ve tüm doğu Türkistanlılar adına saygıyla selamlıyorum. Sayın Liderimiz Devlet Bahçeli beyefendiye, Sayın Avrupa Türk Konfederasyon Genel başkanı ve MHP İstanbul milletvekilimiz Cemal Çetin beyefendiye selam gönderiyorum,

Bu vesileyle merhum başbuğumuz Sayın Alpaslan Türkeş beyefendiye ve onun yakın dostu merhum liderimiz Sayın İsa Yusuf Alptekin beyefendileri rahmetle anıyorum.

Sevgili kardeşlerim, bu güzel şölende hepimizin ata yurdu doğu Türkistan olan vahşi Çin zulmünü anlatıp moralinizi bozmak istemezdim ama bizim derdimizi kardeşlerimizden başka dinleyen yok. derdimizi dinleyen, bize gerçekten yârdim eden, bizi her zaman destekleyen sizsiniz” dedi.

Sayın Turgunjan, Türk dışişleri bakanlığı ozanımız Abdurehim Heyt vesilesiyle Çin zulmünü kınama ve toplama kamplarının kapatılması hakkında bildiri yayınlamıştır. Çin hemen ertesi gün cevap vermeye mecbur kalmıştır. Türkiye’nin, Türk milletinin ve İslam aleminin gücü çini durdurabilir. onun için siz Türk kardeşlerimizin, Türkiye cumhuriyetinin daha güçlü desteğine ihtiyacımız var. eğer biz tüm Türk dünyası birlikte hareket edersek, bir birimizi destekleyip yârdim edersek bize hiçimse zulüm edemez. bir olursak diri olacağız, iri olacağız, güçlü olacağız” diyerek selam ve saygılarını sunarak konuşmasını tamamladı.

Akabinde kürsüye gelen ATF Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol, etkinliğin nezih bir ortamda geçmesinde emeği olanlara teşekkür ederek başladı. Genel Başkan Sayın Doğruyol, “Anavatanımız Türkiye'mizin dört bir köşesinden gelerek Avrupa Türklüğünü oluşturmuşuz. Bizler yaşadığımız Almanya'nın Sosyo-ekonomik yapısına doğrudan büyük katkılar sunmuş insanlarız” dedi. Her uygarlık kendi sosyo-kültürel ve ekonomik ilişkilerini dilleri aracılığı ile yaygınlaştırdığını ifade eden Genel Başkanımız, varlığımızın iki mihenk taşı vardır. Bunlardan birisi Yüce Dinimiz İslam ve diğeri Anadilimiz güzel Türkçemizdir. Türklerin dili dünyanın neresinde olurlarsa olsun Türkçe’dir. Bir az önce Uygarlığımızın köklerinin uzandığı Uygur Türklerinin kendi lehçesiyle meselelerini dile getirmesini dinlediniz. Asırlardır yaşatmaya çalıştığımız anadilimiz Türkçe bu yüzden çok önemlidir. “Dilde Birlik” biz Avrupa Türklüğü için hayat memat meselesidir, Beka Meselesidir. Avrupa Türklüğü anadilimiz Türkçe konusunda hassas olmak zorundadır. Dil, özeldir ve bizim kültürümüzün en önemli ögesidir. Bizler, türkülerimizi, ağıt ve şarkılarımızı Türkçe söyleriz. Anadilimiz aynı zamanda kültürümüzün aynasıdır ve toplumun sürekliliği ile kültürün zenginleşmesi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Anadilini bilmeyen nesillerin kavramlar sistemi ve düşünce sistematiği sağlıklı değildir. Düşüncenin belirleyicisi dil, dilin belirleyicisi ise toplumdur. Toplumların en önemli özelliklerden birisi kendilerine has kültür ile toplumu oluşturan fertler arasındaki dil ve inanç birliğidir. Kısaca din, dil, sanat ve ahlak gibi değerler birarada yaşayan insanların oluşturdukları kültürleri zenginleştiren değerlerlerdir. Din, toplumsal yaşamın önemli olgularından birisidir. Günlük hayat içerisinde dinle ilgili durum ve olayların yoğun olarak yer alması, dinin toplumsal bir varlık olduğunu göstermektedir. Dinimizi sağlıklı bir yöntemle yeni nesillere aktarmak, nesilden nesile aktarılmasını varlığımızın teminatı olarak görüyoruz. Ne mutlu bizlere ki adalet, ahlak, merhamet ve iman doruğu aziz Peygamberimizin izinden yürüyoruz. Onun kutlu hayatını örnek alıyor, kutsal mesajlarını özümsüyor, daha iyi anlamak ve anlatmak için çaba sarf ediyoruz. Bizim kültürümüzde özetle her daim dile getirdiğimiz, herkesimin bilmesinde fayda gördüğümüz bir deyimi tekrarlayarak konuya açıklık getirmek istiyorum. Biz Türkler ekmeğini yediğimiz kişi ve topluluklara asla ihanet etmeyiz. Anavatanımızın yanında çoğumuzun doğup büyüdüğü, geleceğini inşa ettiği, ekonomisinden tutun Sosyo-ekonomik yapısına doğrudan büyük katkılar sunmuş olduğumuz ikinci Vatanımız olarak kabul ettiğimiz Almanya bizler için çok kıymetlidir” diyerek teşkilatlarımızın gündeminde olan konulara da değindi.

”Kültür ve Ülkü Şöleni” Türk sanat camiasının önde gelen sesi Mustafa Yıldızdoğan’ın sahneye çıkmasıyla salon misafirlerin elindeki ay yıldızlı bayraklarla adeta kırmızı beyaza döndü. Bir birinden güzel eserlerini söyleyen Mustafa Yıldızdoğan’a yediden yetmişe salon ellerini bozkurt işareti yaparak eşlik ettiler.

 

 

Galeri