İtalya'da Kim Kazandı? AB nereye Gidiyor?


Yorumcular İtalya'daki anayasa reformuyla ilgili referandum sonucunun İtalya ve AB'yi derin bir krize sürükleyebileceği görüşünde.

Basında yer alan önemli yorumculardan bazıları İtalya referandum sonucunun AB’yi şaşkına çevirdiği noktasında görüş bildiriyorlar.

 

Bildiğiniz gibi Matteo Renzi bu yıl referandumla görevden ayrılan Avrupa Birliği'ndeki (AB) ikinci başbakan oluyor. Brexit, David Cameron'u yerinden etmişti. Şimdi de anayasa reformu Renzi'nin siyasi sonu oldu. Sol ve sağ popülistlerle, öfkeliler ve reforma alerjisi olanlar iki hükümet liderinin devrilmesine yol açtı. Popülistler İtalya'da da başarılı olunca AB'de alarm zilleri çalmaya başladı. Fransa'da Marine Le Pen ile Kuzey Birliği lideri Matteo Salvini sağ kanadın, kökten muhalefetçi Beppe Grillo ise sol kanadın zafer naralarını atıyor. İtalya'nın kuzeyini güneyden ayırmak isteyen Salvini referandum sonucunu, ‘Yaşasın Trump, Putin ve Le Pen' mesajıyla taraftarlarına duyurdu. Siyasi tartışmanın düştüğü seviyeye bakıp, hayrete kapılmamak mümkün değil.

 

İtalya’nın ortak para bölgesinden çıkması AB’nin sonu olabilir

Halkın öfkesini azdırıp toplumdaki hayal kırıklığından faydalanmaya çalışan Grillo ortak para bölgesinden çıkmak istiyor. İtalya'nın Euro'yu iade etmesi muhtemelen para birliğinin sonu olur. Çünkü Euro Bölgesi'nin en büyük üçüncü ekonomisi olan İtalya birlik bütçesine ve kurtarma programlarına net katkıda bulunan sayılı ülkeler arasında yer alıyor.

Diğer AB ülkelerinin aksine İtalyan popülistleri yabancı düşmanlığı, mülteci krizinden nemalanmaya çalışmıyorlar. Buna rağmen, hükümetin seçmen tarafından cezalandırılması ilkbaharda popülist propagandayla oy avına çıkacak olan Geert Wilders ile Marine Le Pen'in ekmeğine yağ sürdü. Böyle giderse, popülizm virüsü Almanya'da da daha fazla yayılma imkanı bulur ve sonbahardaki genel seçimlerde ‘Almanya için Alternatif' partisi öfkelileri seferber edebilir. Almanya'nın Essen kentinde düzenlenen Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) parti kongresinde çifte vatandaşlığın kaldırılması yönündeki öneri göz önünde bulundurulduğunda siyasilerin popülizm merakı bitmek bilmiyor.