HTF Utrecht 30. Yıl İçin Görkemli Kutlama


Hollanda Türk Federasyon (HTF) Utrecht Türk Kültür Merkezi 30. yılını Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) Genel başkanı MHP MYK üyesi Sayın Cemal Çetin’in de katıldığı bir şölen ile kutladı. Kutlama sabaha saatlerinde çeşitli etkinliklerle başlayarak Utrecht Teşkilatımızın yeni hizmet binasının açılışı sonrası Ünlü Sanatçı Ahmet Şafak, Gökhan Tekin, Yudum ve Bielefeld Fatih Mehter Takımı salonu dolduran misafirleri coşturdu

ATK Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, “Terör ve Irkçılık İnsanlığı Tehdit Ediyor” dedi

Utrecht Türk Kültür Merkezi 30. Kutlamaları çerçevesinde yapılan etkinlikte, Avrupa’da radikal eğilimler, aşırı sağcılığın yükselerek tehlikeli boyutlara geldiğinin altını çizen ATK Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, Avrupa Türklüğünün gündemindeki konulara ilişkin değerlendirmeleri içeren bir konuşma gerçekleştirdi. ATK Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, “Avrupa ülkelerindeki aşırı sağcı partilerin genel ya da yerel seçimlerde aldığı oy oranı, yabancı karşıtı görüşlerin giderek tehlikeli boyutlara gelmesini kaygıyla izliyoruz.

Avrupa'da yükselen ırkçılık ve yabancı düşmanlığının siyasetteki temsilcilerinin tavan yaptığını sağduyu sahibi araştırmacıların objektif çalışmalarında detaylı bir şekilde görmek mümkün. Irkçılıkla Demokrasinin bağdaşması mümkün değildir. Popülizmle gelecek inşa edilemeyeceği apaçık ortadadır. Siyasetçilerden bu yanlış tavırlarından bir an önce vazgeçmelerini bekliyoruz. Biz biliyoruz ki, hiç kimse duymak istemeyen biri kadar sağır olamaz. Toplumları etkileyen ve geleceği tehdit eden bu radikal akımlara karşı ortak bir dil kullanılması gerekmektedir. Daha dün Almanya Genelkurmay Başkanı Volker Wieker federal orduda aşırı sağcılığın göz ardı edildiğini belirterek, bu konuda hata yapıldığını kabul etmiş olması ve gereğinin yapılacağı noktasında açıklamaları beklenen sağduyulu bir yaklaşım olarak görüyoruz. Sorumluluk sahibi yetkililerden, her alanda milyonlarca insan için kâbusa dönüşen yabancı karşıtlığı, İslam düşmanlığı ve kültürel ırkçılık gibi hastalıklarla mücadelede hiç ara vermeden devam ettirilmesini bekliyoruz.

Avrupa’nın siyasal ve toplumsal hayatının ırkçı ve faşist ve partilerin oyun alanına dönüşmesine müsaade edilmemelidir. Kimi yerlerde oy oranları yüzde 10’ları, yüzde 30’ları bulmaya başlayan bu popülist, herkesi ötekileştiren bu yaklaşımın sonu, felakettir. Irkçılıkla demokrasi bağdaşmaz, popülizmle gelecek inşa edilmez, ayrıştırarak toplumsal barış sağlanmaz. Bu tür söylemlerle kısa vadeli kazanç sağlayabilirsiniz, ama orta ve uzan vadede herkesi huzursuz edecek bir yangının fitilini de ateşlemiş olursunuz” dedi.

ATK Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, Dünyayı tehdit eden iki önemli unsur bulunduğunu belirterek, "Bunlardan biri terör, diğeri de masum sloganlara bürünerek artan ırkçılık, yabancı düşmanlığıdır. Aşırı Sağcı ve benzeri oluşumlar, Irkcılığı ve yabancı düşmanlığını masum bir olgu olarak sunmaya çalışıyorlar. Ülkücüler İslamofobi, antisemitizm ve her türlü ayrımcılığın karşısında mücadele etmeye devam edecektir. Çünkü her ikisi de insanlığın ortak değerlerini tehdit etmektedir" dedi. Terörün bizimkisi, sizinkisi olmaz. Terörün dini, mezhebi, ırkı, bölgesi olmaz, terörün iyisi kötüsü hiç olmaz. 'Benim teröristim iyi, seninki kötü' anlayışı çok çarpık bir yaklaşımdır. Terörle İslam'ı bağdaştırmaya çalışanlara da şunu söylüyoruz. Bizim dinimiz barış dinidir. Bizim dinimizde Terör yoktur, bizim dinimizde bir insanı öldürmek dünyayı öldürmekle eşdeğerdedir. Aynı kara propagandanın eseri olan Ülkücüleri Irkçılıkla özdeşleştirme cabasını en şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Irkçılıkla Ülkücülük asla bağdaşmayan iki ters kutuptur. Dinimiz İslam ve kültürümüzün hoşgörüsü ırkçılığı kabul etmez" dedi. Ahlak ve hoşgörünün, kişi hak ve ifade özgürlüğünün tartışmasız savunucuları olan Türk Federasyon mensuplarının ucuz popülist ve şovmen yaklaşımlarla kandırmanız mümkün değildir. Avrupa Türklüğü Avrupa’nın ötekisi değildir, Avrupa ülkelerinin geleceği için alın teri döken, var gücüyle çalışan fedakar insanlardır. Avrupa Türklüğü, kültürel, yarım asrı geçen tarihîyle Avrupa’nın ayrılmaz bir parçasıdır. Avrupa Türklüğü, Doğu ile Batı arasındaki, en güçlü köprüdür” diyerek sağduyulu hareket etmenin, aklı selim kararlar almanın bir arada beraberce yaşamanın vazgeçilmez bir unsuru olduğunun altını çizdi.

Sevilen Sanatçı Ahmet Şafak heyecanı, zirve yaptı

Utrecht Türk Kültür Merkezi 30. yıl kutlamaları çerçevesinde sanatseverleri buluşturan kültür ve ülkü şöleninde, Ahmet Şafak’ın sahneye çıkmasıyla, coşku ve heyecan, zirve yaptı. Şölenlerimizde, bir birinden güzel eserlerini seslendirirken, eski ve yeni albümünden parçalarını içtenlikle okuyan Avrupa Türklüğünün sevilen sanatçısı, Ahmet Şafak, Hollanda Türk Federasyon Kültür Sanat ve Ülkü Şölenleri etkinlikleri kapsamında muhteşem konserler verdi.

ATF Basın

Galeri