Fransa Mulhouse'de yangın: 3'ü Türk 5 ölü


Fransa'nın doğusundaki Mulhouse kentindeki bir sosyal konutta çıkan yangında 4'ü çocuk 5 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden 3'ünün Türk kökenli olduğu belirtildi.

Fransa'nın doğusundaki Mulhouse kentinde Pazartesi sabaha karşı bir sosyal konutta çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan üçünün Türk kökenli olduğu öğrenildi. Fransız haber ajansı Afp olayda 8 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Yangının dört katlı binanın yangın boşluğunda çıktığı ve yoğun dumanın ölümlere sebep olduğu tahmin ediliyor.  Hızla büyüyen yangına yaklaşık 50 itfaiye erinin müdahale ettiği aktarıldı. Yaralanan 8 kişiden 3'ünün durumunun ağır olduğu ifade ediliyor.

Fransa'daki yangında kundaklama şüphesi

Mulhouse'da üçü Türkiye kökenli beş kişinin öldüğü yangınla ilgili resmi açıklama geldi. Savcılık kundaklama şüphesi üzerinde duruyor.

Fransa'nın Mulhouse kentinde üçü Türkiye kökenli beş kişinin hayatını kaybettiği yangının kundaklama sonucu çıkmış olabileceği açıklandı. Açıklama, Mulhouse Savcısı Dominique Alzeari'den geldi. Basın toplantısı düzenleyen Alzeari, "Yangının yüksek ihtimalle kundaklama sonucu çıktığını düşünüyoruz" dedi.

Fransız savcı yangından iki saat sonra 28 yaşında bir şüpheliyi gözaltına aldıklarını da belirtti.

Mulhouse'daki bir sosyal konutta çıkan yangında üçü Türkiye kökenli, beş kişi hayatını kaybetmişti. Yangından kurtarılan 20 kişiden 8'inin durumunun ciddi olduğu belirtiliyor.

Çok sayıda göçmenin yaşadığı sosyal konuttaki yangının merdiven boşluğundan başladığı duyurulmuştu.

 

"Fransa'daki kundaklamayı şiddetle kınıyoruz"

Mulhouse kentindeki yangınla ilgili Türkiye'den de açıklama yapıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada sorumluların yakalanması için Fransa'ya çağrıda bulundu.

Bozdağ, "Fransa hükümetinden ve yetkililerinden bu kundaklamaya karışan, yapan kişilerin çok hızlı bir şekilde tespiti, yakalanması ve yargıya teslim edilmesini beklediğimizi özellikle ifade etmek istiyorum. Irkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi çağımızı tehlikeye atan ve hepimizi tehdit eden bu hastalıklara karşı hepimizin bir kez daha birlikte hareket etmesi gerektiğini, yaşadığımız bu acı hadiseler göstermektedir" dedi.

Olay üzerine Fransa İçişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda ise İçişleri Bakanı Gerard Collomb'un yazılı açıklamasına yer verildi.