Ekonomiye Avrupa Türklüğü dopingi


Her yıl bayram ya da tatil dolayısıyla Türkiye'ye gelen yurt dışındaki Türkler, yaptıkları yatırım ve harcamalarıyla bir çok ülkenin toplam bütçesinden daha fazla bir ekonomi oluşturuyor.

Türkiye dışında yaşayan Türkler Bayram ya da tatil dolayısıyla her yıl Anavatan Türkiye’ye yaptıkları harcamalarla Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Yurt dışında yaşayan 6 milyonu aşkın Türk vatandaşının yaklaşık 5,5 milyonu Batı Avrupa ülkelerinde, geri kalanı da dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış durumda.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde  yaşayan , AVRUPA TÜRKLÜĞÜ her yıl başta Kurban ve Ramazan Bayramı olmak üzere yılbaşı ve yaz tatillerinde Türkiye'nin yolunu tutuyor. Avrupa Türklüğü, anavatanlarında kaldıkları süre zarfında gerek tatil gerekse yaptıkları alışverişlerle ekonomiye büyük bir hareketlilik sağlıyor.

Avrupa Türklüğü, her yıl yaz döneminde Türkiye'yi ziyaret ederek, yakınlarını ziyaret etmek ve yıllık izinlerini burada anavatan Türkiye'de gerçekleştirmektedirler. Bu trend bu sene daha da arttı. Önceki yıllarda daha çok memleket ziyareti yapan gurbetçilerin son yıllarda tatil alışkanlıkları gelişti. Avrupa Türklüğü eskiye oranla Türkiye'de daha fazla tatil yapıp, turistik tesislerde daha fazla kaldığı yapılan araştırmalarda açıkça görülmektedir.

TürkFederasyon