Daima Devlet, Sonuna Kadar Millet Kararımız EVET


Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanımız Sayın Cemal Çetin, Almanya Türk Federasyon'umuzun  Baden-Württemberg (BW) birinci bölge başkanlığımıza bağlı faaliyet gösteren Stuttgart, Filderstadt, Waiblingen ve Ludwigsburg derneklerini kapsayan ziyaretlerde bulundu.

 

Stuttgart Ülkü Ocağı Kahvaltı Programı

Stuttgart Ülkü Ocağımızın kahvaltı programıyla başlattığı ziyaretlerine Almanya Türk Federasyon Genel Başkan Yardımcısı sayın Nihat Güney eşlik etti. Stuttgart’ta Baden-Württemberg (BW) birinci bölge başkanı Sayın Mustafa Tok ve beraberinde bulunan bölge yöneticilerinin yanı sıra Stuttgart Ülkü Ocağımızın başkanı Sayın Cevdet Başbuğ karşıladılar.

Stuttgart Ülkü Ocağımızın Kadın kollarının hazırladığı kahvaltı sonrası ATK Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin salonu dolduran ülküdaşlarımıza hitap etti. Referandum ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa geneline yayılmaya başlanan Türk varlığına karşı anti demokratik ve tahammülsüz yaklaşımların geniş bir değerlendirmesini yaptı.

 

Filderstadt Türk-Alman Dostluk Derneği

BW1 bölge dernek ziyaretleri kapsamında Sayın Genel Başkanımız ikinci durağı Ludwigsburg derneğimiz oldu. Yetkililer tarafından cemiyetimizin kapısında karşılanan ATK Genel Başkanı, toplantı salonunda hazır bulunan ülküdaşlarımız ile gündeme dair sohbet gerçekleştirdi. Avrupa Türklüğünün gündemindeki konular Ludwigsburg teşkilatımızda ilgili ile takip edildi. Kadın Kollarımızın çay ve kurabiye ikramıyla son buldu.

 

Weiblingen Türk Kültür ve Spor Derneği

Weiblingen Türk Kültür ve Spor Derneğimizin Hamsi Günü vatandaşlarımızın beğeniyle takip edilen etkinliklerinden biridir. Akşam üzeri Weiblingen Türk Kültür ve Spor cemiyetimize ulaşan Sayın Genel Başkanımız, burada gündeme dair sohbetine devam etti. Dernek lokalinde vatandaşlarımıza yaklaşan referandum ve Avrupa geneline yayılan yabancı düşmanlığının gelmiş olduğu nokta ve ifade özgürlüğünün yasaklanmasına kadar uzanan vahim son olayları anlattığı sohbet ilgiyle dinlendi.

 

Ludwigsburg Türk İslam Kültür Derneği

Ludwigsburg cemiyetimizin lokalinde gerçekleşen sohbet, Hollanda’da yaşanan ayrımcılığın ve ötekileştirmenin zirve yaptığı olaylar sohbetin ana konusu olmuştur. Nezih bir ortamda gerçekleşen sohbetimiz gecenin ilerleyen saatlerinde son bulmuştur.

 

Birlik ve Beraberliğimiz Takdir Ediliyor

Genel Başkanımız Stuttgart başta olmak üzere Filderstadt, Weiblingen ve Ludwigsburg  derneklerimizde yapmış olduğu sohbetlerde özetle şunları söyledi: “Avrupa'daki ülküdaşlarımızı dinlemek, sıkıntılarını öğrenmek ve hasret gidermek amacıyla zaman buldukça Avrupa'daki Türk Federasyonlarımızı ziyaret etmekteyim. Bu ziyaretler çerçevesinde bu hafta sonunda bölgenizde bulunmaktan, sizlerle tekrar sohbet etmekten mutluluk duymaktayım. Derneklerimizin birlik ve beraberlik içerisinde yaptıkları faaliyetleri programlarım elverdiği ölçüde katılarak, teşkilatlarımıza davamıza gönül veren ülküdaşlarımızla sohbet etmek en büyük arzumuzdur. Birlik ve beraberlik içerisinde karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamında gecen programlarınız her kesimden insanlar tarafından takdir edilmektedir. Kavga, hizip, husumet ve düşmanlık gösterileri bizim üslubumuza terstir. Milliyetçiliğimiz demokrat, katılımcı ve özgürlükçüdür. Eşitlikçi, adaletli ve ahlakidir. Elbette bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada birileri istedi diye doğrularımızdan vazgeçmeyiz. Allah'ın izniyle çalışmalarımız bu yönde daha azimle ve şevkle devam edecektir. Bu tür sohbet programları çerçevesinde vatandaşlarımızın karşılaştıkları sıkıntıları yerinde dinleyerek Avrupa Türk Konfederasyon olarak çözüm yolları aramaktayız. Avrupa Türklüğünün meselelerini, çözüm bekleyen sorunlarını her zaman ve her yerde dile getirmekteyiz” dedi

 

İnsan Onuruna Saygı

Referandum ve bilgilendirme toplantılarının Avrupa genelinde yasaklanmasına kadar giden vahim süreci ve akabinde gelişen süreci de değerlendiren Genel Başkan Sayın Cemal Çetin, “Avrupa Birliği değerlerinin ana ekseni hiç şüphesiz demokrasi, fikir hürriyetidir. Nitekim Avrupa Birliği Anayasa Antlaşması Taslağı’nda yer verilen bu düzenlemeyi aynen kabul ederek yürürlüğe koymuştur. Bu bağlamda Avrupa Birliği Antlaşması’nın (ABA) 2. maddesinde, Avrupa Birliği’nin insan onuruna saygı, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı değerleri üzerine kurulu olduğu belirtilmiştir. Kurucu antlaşmalarda yer verilen bu değerler, Avrupa Birliği bakımından fevkalade önem taşımaktadır. Zira bu değerler, Avrupa Birliği’nin siyasi, hukuki ve felsefi temelini oluşturmanın yanında Avrupa Birliği’nde ortak bir kimliğin oluşumuna katkıda bulunmakta, farklılıkları bünyesinde barındıran bir devletler topluluğu olarak Avrupa Birliği’nin bütünleşmesini sağlayan yapı taşlarıdır. İnsan onuruna saygı, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve azınlıklara mensup kişilerin hakları da dâhil olmak üzere insan haklarına saygı değerleri üzerine kurulan Avrupa Birliği üye devletlerinin yönetiminde söz sahibi olan bazı devlet adamları ve bir kısım siyasi parti temsilcileri, bu değerleri, hiçe sayarak kendi iç çekişmelerine alet ederek ayrımcılık ve hoşgörüsüzlüğü tırmandırdıklarına şahit oluyoruz.

 

Ülkücüler Demokrasi, İnsan Hakları ve Fikir Hürriyetinin Yanındadır

Son günlerde yaşanan olayları değerlendirirken, öncelikle, insan onuru, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygının Avrupa Birliği’nin dayandığı temel değerler olduğu gerçeğini unutarak çifte standart uygulandığını üzülerek söylemek zorundayım. Son bir- iki haftada yaşanan olaylar bu hoşgörüsüzlüğün saygısızlığın, tahammülsüzlüğün bariz örnekleridir. Hollanda'da TC Bakanlarına ve vatandaşlarımıza yapılan muamele dünyanın gözleri önünde cereyan etti. Hollanda'nın bu tavrı Avrupa değerlerinin yerlere serilmesidir. Ülkücü Hareket, amma ve fakatsız her zaman demokrasinin, insan haklarının ve fikir hürriyetinin yanındadır. Uluslararası teamüllere aykırı bu tavra karşı , yasalara uygun bir şekilde tepkimizi koyarak Hollanda Türk Federasyonumuz, mensuplarıyla birlikte havaalanında oturma eylemi kararı almış bulunmaktayız. Ülkücülerin bu Demokratik tavrı Avrupa Birliği kurucu antlaşmalarda yer alan, Ülkücülerin de ortak değeri olalar kabul ettiği “insan onuruna saygı, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygıyı” hatırlatmak adına yapılmış demokratik bir eylemdir.

 

İfade ve Fikir Özgürlüğü

Son günlerde Avrupa Birliği bazı ülkelerin vatandaşlarımıza ve Türkiye Cumhuriyeti bakan ve siyasetçilerine yaptıklarını kabul etmemiz mümkün değildir. Milyonlarca vatandaşımızın oy kullanacağı bir referandum dönemde fikir ve bilgi paylaşmaya yönelik, adeta ifade özgürlüklerini hiçe sayarcasına siyasi partilerin temsilcilerinin vatandaşlarımızla buluşarak oylarına talip olmalarını engellemek anlaşılır bir tutum değildir. Öte yandan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Bayan Fatma Betül Sayan Kaya’nın maruz kaldığı, diplomatik teamüllere uymayan muamelenin yanı sıra Bakan’a eşlik eden Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ile Deventer ve Rotterdam Başkonsoloslarının maruz bırakıldıkları uygulamaları, diplomatik nezaket ve uluslararası teamüle uymamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına, başbakanına, bakanlarına veya siyasetçilerine yapılan hareket demokratik bir hareket değildir, bu hareketlerin hepsini kınıyoruz” dedi.

 

Kültürel Irkçılık Tavan Yaptı

Avrupa Türk Konfederasyon Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, Avrupa’da kültürel ırkçılığın tavan yaptığı bu günlerde yaşanan gelişmelerden en olumsuz etkilenen vatandaşlarımızın yegâne sığınak yeri olarak Türk Federasyonlara bağlı faaliyet gösteren dernekler olduğunu ifade ederek, “Sizlerin alın terleriyle kurduğu bu kurumlarla, her türlü ihanet ve saldırılara rağmen birlik ve beraberlik içerisinde kendilerini geliştirmeyi başaran ve en önemlisi derin zihniyet-kültür farklılıklarına rağmen içinde yaşadığı topluma katkı sunmaktadır. Avrupa Türk Konfederasyon olarak, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın sosyal ekonomik siyasal durumlarının korunması ve geliştirilmesi, bulundukları ülkelerde saygın, katılımcı kişiler olarak yaşamaları ve Türkiye’ye ile olan bağlarının arttırılması için çok yönlü çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalara ara vermeden devam edeceğiz. Son olarak başta Hollanda, Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız sağduyu ile hareket ederek tahriklere asla itibar etmemelerini istiyorum. Ülkücüler liderine, teşkilatına, davasına sahip çıktığını önce bozgunculara, sonra tüm Dünya'ya gösterecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

ATF BASİN

Galeri