Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Ziyareti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’ya yaptığı 3 günlük ‘devlet ziyaretinin’ son gününde bir kez daha Başbakan Angela Merkel’le bir araya geldi. Başbakanlıkta basına kapalı olarak gerçekleşen ‘çalışma kahvaltısının’ 2 buçuk saat sürdüğü, görüşmeye Erdoğan’ın yanı sıra, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşloğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın  katıldı. Öte yandan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) gurup başkan vekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir TC. Cumhurbaşkanına 3 günlük devlet ziyaretinde eşlik ettikleri öğrenildi.

“Dostluğumuz Daha da Perçinlendi”

Erdoğan ve Merkel dün de bir araya gelmiş, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti. Hem Merkel hem de Erdoğan bugünkü ikinci buluşmada, Türkiye’deki ekonomik krizin ve iki ülke arasında ticari ilişkilere ivme kazandırılması konusunun ağırlıklı olarak ele alınacağını açıklamıştı. Merkel’in sözcüsü, ekonomi konusunun yanı sıra görüşmede Suriye'deki durum ile mülteci meselesinin de ele alındığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Berlin’deki temaslarının ardından Köln’e geçti. Diyanet‘in Almanya kolu Diyanet İşleri Türk Islam Birliği’nin (DİTİB) inşa ettiği Merkez Camisi’nin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin’de yaptığı görüşmelere değinerek, “Almanya’yla bazı fikir ayrılıklarına düşsek de bundan sonra her alanda işbirliğimizi güçlendireceğiz. Gerek Sayın Steinmeier, gerekse Sayın Merkel ile görüşmelerimizde iki ülkeyi yakından ilgilendiren meseleleri samimiyetle ele aldık. Son dönemdeki bazı fikir ayrılıklarını bir yana koyarak bundan sonra ortak menfaatlerimize odaklanmamız gerektiğini vurguladım" dedi. Almanya Türk Federasyon Genel Başkanı Sayın Şentürk Doğruyol’un da katıldığı cami açılışında 600 davetli ve 500 vatandaşının katılımıyla yapıldı. Açılışta caminin inşasına destek veren Alman siyasetçilere teşekkür eden Cumhurbaşkanı, Köln’de caminin işlevinin önemine vurgu yaptı ve İslam’ın barış dini olduğunu tekraren ifade etti. "Türk-Alman dostluğu daha da perçinlendi" Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "İki gün boyunca yaptığımız temasların köklü Türk-Alman dostluğunu daha da perçinlediğini düşünüyorum. Almanya ile son dönemdeki bazı fikir ayrılıklarını bir yana koyarak bundan sonra ortak menfaatlerimize odaklanmamızın gerektiğini özellikle vurguladım. Terör örgütleriyle mücadeleden mülteci krizine, Suriye'deki çatışmalardan ticaret savaşlarına kadar her alanda iş birliğimizi güçlendireceğiz."

Cumhurbaşkanı, "Kritik bir dönemde son derece verimli, son derece başarılı bir ziyaret yaptık. Gerek Sayın Steinmeier gerekse Sayın Merkel ile görüşmelerimizde iki ülkeyi yakından ilgilendiren meseleleri samimiyetle ele aldık." ifadesini kullanan Başkan Erdoğan, Köln Eyalet Valisine, Belediye Başkanı ve Köln halkına da teşekkür etti ve ticaretin, ekonomik yatırımların nasıl yukarı taşınacağının, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığıyla nasıl etkin mücadele edileceğinin de istişare edildiğini bildirdi.

"Hala bizim stratejik ortaklarımız veya farklı ortaklarımız 'delil' diyor"

Bu ilkeli tavrın Cerablus ve El Bab bölgesini DEAŞ'tan, Afrin bölgesini de PKK'nın Suriye kolu YPG'den temizlerken bir kez daha gösterildiğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Kimi ülkeler gibi bir terör örgütüyle savaşmak için diğerini palazlandırmak gibi bir yanlışa düşmedik. Bugün de aynı yerdeyiz. Tüm muhataplarımızı teröre karşı tutarlı davranmaya, katiller arasında ayrım yapmadan mücadele etmeye çağırıyoruz. Özellikle 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden 2193 vatandaşımızı gazi... FETÖ'cülerin bu tavrı sebebiyle Avrupa'da da Amerika'da da hiçbir yerde barınamaması gerekir. Maalesef hala bizim stratejik ortaklarımız veya farklı ortaklarımız 'delil' diyor. İşte Türkiye'nin yargısı, mahkemeleri bunlarla ilgili her türlü kararı verdi. Sizin yargılarınızda verilen kararlar geçerli, Türkiye'nin yargısının verdiği kararlar geçerli değil, bu nasıl bir anlayıştır. Hangi delili arıyorsun daha? Demokrasi düşmanlarının, Avrupa'nın demokratik kurumlarını istismar etmesine daha fazla göz yumulmamalıdır. Avrupa başkentlerinin caddeleri ve meydanları terör örgütünün paçavralarıyla daha fazla kirletilmemelidir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK'lı terör ağalarının Suriye ve Irak'ta insanları zorla topraklarından kopartıp, etnik temizlik uygulamakla kalmayıp 14-15 yaşındaki çocukların eline silah verip savaştırdığını anlatarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bölgemizi kana ve gözyaşına bulayan insan ve demokrasi katillerinin buralarda ellerini kollarını sallayarak gezmesine müsaade edilmemelidir. Biz terörün acısını çok iyi bilen bir ülke olarak yaklaşık 40 yıldır terörle mücadele ediyoruz. Avrupalı dostlarımızdan terör örgütlerine karşı daha yoğun bir mücadele bekliyoruz. Avrupa'daki siyaset ve medya kuruluşlarından Müslümanları ötekileştirecek veya hedef tahtasına oturtacak beyanlardan sakınmalarını istiyoruz. Artık bu ırkçılık bitmeli diyoruz."

"Hazmedemedim"

Almanya'da doğup büyüyen sporcuları hatırlatan Erdoğan, "İşte artık isim vermeden geçemeyeceğim, sonra bana darılır. Almanya da doğup büyümüş bir Mesut Özil, bir İlkay'ımız... İngiltere'de kendileriyle bir fotoğraf çektirdik diye kendisini bu toplumdan dışladılar. Alman Milli Takımı'na kadar yükselmiş olan bu iki gencimizin dışlanmasını ben onun Cumhurbaşkanı olarak doğrusu hazmedemedim." dedi.

Münih'te Türkiye-Almanya milli maçını Şansölye ile izlediklerini ve Mesut Özil'in o zaman Türk milli takımına gol attığını, bunu da birlikte alkışladıklarını hatırlatan Erdoğan, "Sporun güzelliği bu zaten. 'Mesut ne yapıyorsun, kendi takımına gol atıyorsun?' demedik. Biz böyle buralara geldik ama bu yapılan şık değil. Tabii burada Mesut'umuzun yanında yer alanlar olmadı değil, oldu onlara da teşekkür ediyoruz. İsterdik ki bu ırkçılık savrulmasına düşenlere karşı bir ortak tavır alınsın." diye konuştu.

Erdoğan, Köln'ün Almanya'nın kültürel ve etnik çeşitliliği en fazla olan şehri olduğunu ifade ederek Almanya'yı ilk geldiği yer olan Köln ile tanıdığını anlattı.

Türk toplumunun da Köln'de ciddi bir nüfusa sahip olduğunu aktaran Erdoğan, "Farklılıkları çatışma kaynağı yerine zenginlik olarak gören Köln yönetiminin bu yaklaşımını devam ettirmesini özellikle diliyorum." dedi. Özellikle Köln Eyalet Valisi'nin Köln'de yaşayan Türklere olumlu bir yaklaşımı olduğunu belirten Erdoğan, valinin bugün açılışta olmayı arzu ettiğini ancak bir iletişim sıkıntısı yaşandığını söyledi.Caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, "Bizim de buradaki bu iletişim sıkıntısı sebebiyle Belediye Başkanımız da Valimiz de gelip burada hitap etseler çok daha güzel, çok daha şık olurdu." ifadesini kullandı. Erdoğan, İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın geleceği de tehdit eden hastalıklar olduğunu dile getirerek toplumsal barışı kemiren, bir arada yaşama kültürünü dinamitleyen bu akımlara karşı hep beraber mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"Türk toplumunun başarılarıyla gurur duyuyoruz"

Türkiye'nin, Türk toplumunun eşit katılım temelli entegrasyon çabalarını daima desteklediğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"57 yıldır Almanya'da yaşayan, burada çalışan, üreten, okuyan ve siyaset yapan, evlatlarını burada yetiştiren insanlarımız geleceklerini de yine bu topraklarda görüyorlar. Bizler de önemli bir kısmı Alman vatandaşlığına geçen bu kardeşlerimizin istikbalini burada görüyoruz. Eğitim, kültür, dil, din gibi kritik konularda kardeşlerimizin ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sunmaya çalışıyoruz. İnsanlarımızı siyasette, ekonomide, sanatta, sporda, akademide, hasılı hayatın tüm alanlarında görünür olmaya teşvik ediyoruz. Türk toplumunun başarılarıyla gurur duyuyoruz. Hayata ideolojilerin at gözlüğünden bakan kimi çevrelerin kimi zaman lince varan eleştirilerini kesinlikle dikkate almıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dünyanın neresinde olursa olsun, vatandaşlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. FETÖ ve PKK sempatizanı bir avuç kifayetsizin insanımızın huzurunu kaçırmasına, Türk-Alman dostluğunu zedelemesine fırsat vermeyeceğiz."

Erdoğan, her caminin kapısına yazılmasının gelenek haline geldiği "Oraya selamla ve güvenle giriniz" ayetini hatırlatarak bu ilahi çağrının sadece Müslümanlara değil tüm insanlığa yapıldığını anlattı. Bu çağrıyı tekrarlayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Sulhun ve selametin sembolü bu güzel mekana barış ve güvenle giriniz. Gönül tarlamıza nefret tohumları ekmek isteyenlere inat gelin burada sevgiyi, karşılıklı saygıyı büyütelim. Farklılıklarımızı kaşıyarak, bizi birbirimize düşürmek isteyenlere itibar etmeden gelin Hazreti Adem ve Hazreti Havva'nın çocukları, insanlık olarak bu ortak paydada buluşalım."

Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'e nazik davetleri ve misafirperverlikleri için teşekkür ederek "Ziyaretimin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. DİTİB Köln Merkez Camisi ve Külliyesi'nin tüm Avrupa'da barış, huzur, emniyet ve güvenin merkezi olmasını niyaz ediyorum. Rabb'im burada yapılan ibadetleri katında makbul eylesin." şeklinde konuştu. Bu arada Alman basınında yer alan haberlere göre, dün akşam Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Erdoğan onuruna Bellevue Sarayı’nda verdiği akşam yemeğinde konuşmalar esnasında gerginlik yaşandı. Steinmeier’in yemeğin açılış konuşmasında Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti ve basın özgürlüğüyle ilgili eleştiriler getirmesi ve ardından da, "Tek bir ziyaretle ikili ilişkilerin düzelmesinin beklenmemesinin gerektiğini" söylemesine, Erdoğan’ın sert tepki verdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanının konuşmasında Steinmeier’e, "Bunları sabah görüşmemizde konuştuk, keşke burada yine konuşmasaydık" dediği ve ardından "Benim ülkemde, AB'de terör örgütü olarak kabul edilen PKK'nın şu anda Almanya'da binlerce mensubu elini kolunu sallaya sallaya dolaşmaktadır" şeklinde tepki gösterdiği haber verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Köln’de katıldığı cami açılışından sonra Ankara’ya dönüş için yola çıktı.

Galeri