Avrupa Türklüğü İradesi Yeniden Sandığa Yansıyacak


24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde vatandaşlarımızın vereceği karar, ülkemiz için yeni bir dönüm noktası olacaktır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 24 Haziran seçimlerinde de yaşadıkları ülkelerde oy kullanabilecektir. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, 7-19 Haziran 2018 tarihleri arasında 60 ülke ve 123 konsolosluk görev bölgesindeki temsilciliklerimizde, 7-24 Haziran 2018 tarihleri arasında ise gümrük kapılarında oy kullanabilecekler.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana siyasi katılımın sürekli artış göstermesi, dış temsilciliklerde de sandık kurulmasının ne kadar doğru bir adım olduğunu göstermiştir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın siyasi iradesi de artık ülkemizin siyasi geleceğinde belirleyici rol oynamaktadır.

7 Haziran Perşembe günü başlayacak oy verme işlemi, 19 Haziran Salı günü son bulacak. Yurtdışındaki Türk seçmenler en yoğunluklu olarak, Almanya'da 13, ABD'de 7, Fransa'da 6, Rusya, Çin ve Yunanistan'da 4, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, İsviçre, İran ve Kazakistan'da ise üç temsilcilikte kurulan sandıklarda oy verecek.

YSK’nın bugün yayınlanan yurtdışı seçmen kütüklerine yapılacak itirazlar ve listede ismi olmayanların kütüğe kendilerini ekletmeleri için başvuru süresi ise 11 Mayıs günü sona erecek.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları bugün yayınlanan seçmen kütüklerinde adlarını bulamazlarsa gerekli belgeleri, Türk temsilciliklerine 11 Mayıs tarihine kadar bizzat sunarak isimlerini seçmen kütüklerine yazdırıp oy kullanma hakkına sahip olacak.

 

Gümrük kapılarında oy verilebilecek

Yurtdışında yaşayan ancak Türkiye’ye seyahat halinde olan Türk vatandaşları bağlı bulundukları temsilcilikler yerine, 24 Haziran Pazar günü saat 17:00’a kadar, belirlenen 34 ayrı gümrük kapsında da oylarını kullanabilecek.

 

Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olan Türk vatandaşlarının toplam 34 karayolu, havalimanı ile liman ve gümrük kapısında oy kullanabilecek. 7 Haziran Perşembe gününden itibaren tatil günleri dahil olmak üzere 24 saat süre ile oy kullanabilecek gümrük kapıları şöyle: “Sarp Karayolu, Kapıkule Karayolu, İpsala Karayolu, Hamzabeyli Karayolu, Karkamış Karayolu, Cilvegözü Karayolu, Öncüpınar Karayolu, Çobanbey Karayolu, Dereköy Karayolu, Adana Şakirpaşa Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, Antalya Uluslararası Havalimanı, Çardak Havalimanı, Hasan Polatkan Havalimanı, Elazığ Havalimanı, Gaziantep Havalimanı, Hatay Havalimanı, Süleyman Demirel Havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı,İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Erkilet Havalimanı, Konya Havalimanı, Dalaman Havalimanı, Bodrum-Milas Havalimanı, Samsun Çarşamba Havalimanı, Trabzon Havalimanı, Zonguldak Çaycuma Havalimanı, Kuşadası Limanı, Ayvalık Limanı, Derince Limanı, Mersin Limanı, Mersin Taşucu Limanı ve Samsun Limanı."

 

İkinci tur için de oy kullanma takvimi belirlendi

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise 30 Haziran ile 4 Temmuz tarihlerinde arasında beş gün süre ile oy kullandırılması, başlangıç ve bitiş tarihlerinin de ülkelere göre farklı olabileceği belirtildi.

Yurtdışındaki temsilciliklerde oy verme işlemleri hafta içi ve hafta sonu 09.00-21.00 arasında yapılacak. Eğer resmi olmayan seçmen kütüklerinde adınız yer almıyor ise 24 Haziran seçimlerde oy kullanmak için kesin listelerin belirlenmesi 11 Mayıs tarihine kadar size en yakın olan Büyükelçilik veya konsolosluk bizzat başvuru yapmanız gerekiyor.

Seçmen kaydı olmayan Türk vatandaşlarının bizzat yapacakları başvuruda temsilcilikleri sunması gereken resmi evraklar ise şöyle belirtildi:

Adres beyanı için: İsim ve soyadı ile kütükte adı yer almayan seçmenin, Yurtdışında yaşadığı adresi gösteren resmi bir belge. (adresin yazılı olarak yer aldığı, elektrik, su, hava gazı, telefon, kablo gibi fatura, bankadan alınmış hesap ekstresi, kira kontratı, sürücü belgesi, adresin yer aldığı eyalet kimliği gibi vs belgeler.) Kimlik beyanı için: Nüfus cüzdanı, yada pasaport

 

7/24 görev yapacak çağrı merkezi bugünden itibaren devrede

Daha önce seçmen kütüğünde adı olmayan vatandaşlar posta yoluyla da başvuruda bulunabiliyorlardı, ancak 24 Haziran’da yapılacak çifte seçimlerde bu uygulamaya son verildi.

Artık posta ile başvuru kabul edilmiyor.

 

Bugün yayınlanan seçmen kütüğünde kaydınız yoksa size en yakın Türk konsolosluklarına 11 Mayıs Cuma gününe kadar bizzat başvurmanız gerekiyor.

Çağrı merkezi bugünden itibaren yurt dışında yaşayan Türk seçmenlere 7/24 hizmet verecek.

Cumhurbaşkanı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanmalarını teminen sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, vatandaşlarımızı aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından "+ 90 444 99 75" telefon numarası ile "Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi" oluşturulmuştur. Anılan Çağrı Merkezi 2 Mayıs 2018 tarihinden itibaren 7/24 olarak Türkçe hizmet verecektir.”