ATK Genel Başkanı Çetin; Avrupa Türklüğünün tercihleriyle verdiği mesaj iyi anlaşılmalıdır


Avrupa Türk Konfederasyon (ATK) Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, İskandinavya Türk federasyonuna (İTF) bağlı faaliyet gösteren Kopenhag Türk Kültür Merkezinin düzenlediği “TÜRK GÜNÜ” etkinliğine katıldı. Her sene Mayıs aylarında geleneksel olarak kutlanan “TÜRK GÜNÜ” Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da İskandinavya ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızı bir araya getirdi.

Genel Başkan, çeşitli temas ve dernek ziyaretleri sonrası katıldığı geleneksel “TÜRK GÜNÜ” etkinliğinde Avrupa Türklüğünün gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. ATK Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, bu etkinlikte yaptığı konuşmada referandumda sandığa giderek vatandaşlık görevini yerine getiren vatandaşlarımıza teşekkür ederek, yapılan demokratik tercihlerin sandığa yansımasında seçmenlerimize kolaylık sağlayan ve bu konuda büyük kararlılıkla çalışan yönetici arkadaşlarımıza şükran duyduğunu ifade etti. ATK Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, “Avrupa Türklüğü olarak Türk konfederasyon çatısı altında teşkilatlanmanın ne kadar doğru ve isabetli bir yapılanma olduğu ortadadır. Türk Federasyonlar olarak bulunduğumuz ülkelerde birlik, beraberliğimizi muhafaza ederek, içinde yaşadığımız toplumlarla uyum içerisinde toplumun refahı ve kalkınması için dün olduğu gibi bu günde var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Sandıklar Demokrasinin Vazgeçilmezidir

Yurtdışı seçmenlerinin büyük çoğunluğunu hiç şüphesiz Avrupa Türklüğü oluşturmaktadır. Referandum sürecinde Avrupa Türklüğü bir rekora imza atarak yüksek katılımla sandığa sahip çıktı. Avrupa Türklüğü anavatanlarının geleceği söz konusu olduğunda ne kadar duyarlı olduklarını bir kez daha sandığa giderek göstermiştir. 57 ülkeden yurtdışında yaşayan yaklaşık 1,5 milyon vatandaşımız 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen halk oylamasında oyunu kullandı. 1 Kasım Milletvekili Seçimlerine kıyasla dış temsilciliklerdeki katılımda %15 civarında bir artış olmuş, toplam seçmenin %47’si sandığa giderek tercihte bulunmuştur. Kurulan sandıkların başında kimi zaman kilometrelerce kuyruk oluşmasına rağmen sabırla bekleyerek vatandaşlık görevini yerine getirmeleri takdir edilecek bir durumdur. Seçmen konumunda olan ve sandıklara giderek oy kullanan tüm Avrupa Türklüğünü yürekten kutluyor, anavatanımızın kaderine sahip çıkan her bir seçmeni tercihi ne olursa olsun tebrik ediyorum.

Tercihlerimizin Sorgulanmasına Karşıyız

Bu süreçte bazı Avrupa ülkelerinde yaşadığımız çifte standart, anti demokratik engellemeler hepimizin malumudur. Düşünce ve toplanma özgürlüğünü temel değer olarak kabul eden bu ülkelerin referandum sürecinde takındığı tavır ve getirdiği yasaklar, gösterdiği engellemeler anti demokratik bir durum olarak zihinlere nakşedildi. Yine bu ülkelerdeki bazı siyasilerin basın organlarına yansıyan demeçlerinden görüldüğü üzere, vatandaşlarımızın tercihleri sorgulanır oldu. Basında çıkan demeçlerde görüldüğü gibi, referandumda anayasa değişikliği için oy veren vatandaşlarımızın uyum hatta eğitim eksikliği olduğu yönündeki görüşleri ifade etmeleri sahip oldukları çarpık görüşün tezahürüdür. Demokrasi ile bağdaştırılması mümkün olmayan, radikal eğilimlerden beslenen yanlı ve ötekileştiren görüşlerin siyasiler tarafından açıkça dillendirilmesi tehlikeli ve sorumsuzca yaklaşımdır. Fikir ve düşünce özgürlüğünü temel değer olarak kabul eden toplumlarda insanların vatandaşı olduğu ülkelerindeki oy tercihleri sebebiyle hedef tahtasına konması demokratik sistemlerle yönetilen ülkelerde anlaşılır bir durum değildir. Tehdit ve aşağılamalar hala bir birini takip ediyor. Çifte vatandaşlık konusu başta olmak üzere evet tercihinde bulunan vatandaşlarımızın yurtdışına sürgün edilmesine kadar geldi. Tüm bu tehdit ve saldırılara boyun eğmeyerek sandığa giderek hür iradesiyle tercihte bulunan vatandaşlarımızı kutluyorum. Seçim sonrası karşılaştığımız olumsuz tablo, her geçen gün artarak Türk düşmanlığı boyutuna gelmiştir. Gün geçmiyor ki bir şiddet, vandalizm, ayrımcılık ve dışlama vakaları yaşanmasın. Bu tehlikeli durum karşısında ilk önce siyasilerin karşı çıkmasını, uyum ve demokrasi adına güçlü sinyal vermelerini beklemekteyiz.

Avrupa Türklüğünün Sandıkta Verdiği Mesaj

Avrupa Türklüğünün tercihleriyle verdiği mesaj iyi anlaşılmalıdır. Verilen bu mesaj Avrupalı siyasilere olduğu gibi, aynı zamanda Türk siyasetine ve kamuoyuna da ciddi bir mesajdır. Yurtdışında yaşayan seçmenlerimizin sayısı ülkemizdeki onlarca ilin seçmen sayısından kat kat daha fazladır. Sandığa yansıyan bu rekor katılım Avrupa Türklüğünün karşılaştığı sorunların giderilmesinde, meselelerinin ele alınırken öncelikli konular arasında yer almasına önemli katkı sunacaktır. Avrupa Türklüğünü, Avrupalı siyasetçilerin sadece iş gücü veya Türk siyasetçilerinin döviz makinası gibi görme devri artık bitmiştir. Avrupa Türklüğü artık güçlü ve etkileyici pozisyonun farkındadır” dedi. Anayasa referandumunda Türk seçmeninin %51.4'ünün tercihini reformlardan yana kullandığını hatırlatan ATK Genel Başkanı Sayın Cemal Çetin, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türk demokrasisini daha güçlü kılacaktır. Seçmenlerimiz yaptığı tercihle daha güçlü bir demokrasi ve üniter yapıdan yana tarihi bir adım attı” diyerek konuşmasını tamamladı.

ATF BASIN