Almanya Başbakanı Merkel Ankara'da


Almanya Başbakanı Angela Merkel bir günlük çalışma ziyareti için Ankara'ya gitti. Merkel, Ankara’daki temasları çerçevesinde önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek. Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelecek olan Merkel’in Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giderek, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında bombalanan bölümleri ziyaret edeceği öğrenildi.

Gündem Yoğun

Başbakan Binali Yıldırım ile de bir araya gelecek Angela Merkel'in gündeminde geçen yıl Türkiye’ye yaptığı üç ziyarette olduğu gibi sığınmacı krizinin çözümü yer alıyor.

Merkel’in Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'ye ilk ziyareti, ayrı bir önem taşıyor.

Merkel, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilk kez Türkiye’ye gidiyor. Merkel’in bir günlük çalışma ziyareti öncesinde Alman siyasetçiler, Merkel’e Türkiye’deki insan hakları ihlallerini dile getirme çağrısında bulundu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’de yaşanan gelişmeler Alman siyasetçiler tarafından kaygıyla izleniyor.

Başbakan Binali Yıldırım,

Medya temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ziyaretiyle ilgili soruları yanıtladı.

Yıldırım, "Almanya'dan ciddi iade taleplerimiz var ama aynı dönüş yok. Merkel'e konuyu açacak mısınız?" sorusuna, "Gayet tabii. Ana konulardan bir tanesi. Bir kere Almanya'da var olan, devam eden Türkiye aleyhtarı, Türkiye'ye karşı husumet içeren; gerek medyada, gerek siyasi platformdaki faaliyetler görüşmenin ana konularından bir tanesi olacak." karşılığını verdi.

Türkiye'nin sürekli bir hukuk devleti çerçevesinde hareket etmesini telkin edenlerin, dönüp kendilerine bakmaları gerektiğini belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

AA