ABD'de Trump Dönemi Başladı


ABD'de Donald Trump dönemi resmen başladı. ABD'nin 45. Başkanı Kongre önünde yemin ederek görevi selefi Barack Obama'dan devraldı. Canlı yayınlanan töreni milyonlarca kişi de televizyon ve internet üzerinden izledi.

Donald Trump, yardımcısı Mike Pence'in ardından yemin ederek ABD'nin 45. Başkanı oldu. Yemin törenini Kongre binası önünde toplanan binlerce kişi takip etti. Tören uluslararası medya kuruluşları tarafından da canlı yayınlandı.

Trump konuşması sırasında artık ABD için yeni bir dönemin başladığı mesajını verdi. ABD'nin yeni başkanı konuşmasında ABD'nin mevcut sorunlarının kendi yönetim dönemleri süresince aşılacağı sözünü vererek, "Biz insanlarımız için insanlarımızla ortak çalışacağız" dedi. Trump, "zor bir görevi başaracağız, üzerimize düşeni yerine getireceğiz, uzun yıllar boyunca Washington'un durumu iyi olsa da Washington dışındakilerin durumu iyi değildi. Washington'un zaferi küçük ve fakir insanların zaferi olmadı. Bu artık değişecek hemen şimdi ve burada değişecek" ifadelerini kullandı.

 

Trump, "Bu sizin kutlamanız, sizin gününüz. ABD sizin devletiniz. 20 Ocak 2017 tarihi unutulmayacak. Ülkemizin unutulmuş kadın ve erkekleri artık unutulmayacaklar. Milyonlar bunu görecek, dünyanın değiştiğine şahit olacak. Vatandaşları için ayakta olan bir ülke olacağız." dedi.